Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Henry Ford

hvg360 Révész Sándor

Az autógyártás zsenije volt, de antiszemitizmusa sötét folt az életművén – 160 éve született Henry Ford

1863. július 30-án, 160 évvel ezelőtt született a legsikeresebb amerikai self-made man, fénykorában a világ egyik leggazdagabb embere, aki hétköznapi használati tárggyá tette az autót és kirobbantotta a termelékenység forradalmát. „Filantróp”, aki a magasba emelte a munkabért, bevezette a 8 órás munkaidőt és a szabad szombatot. Hitler támogatója, eszmetársa és kedvence. Szenvedélyesen ellenezte, majd lelkesen támogatta az USA európai háborúját. Megírta majd elégette A nemzetközi zsidót, az antiszemiták szent könyvét. Pontosan olyan volt, amilyennek a hozzá hasonló antiszemiták elképzelik a burzsuj zsidót.

hvg360 HVG360

Száz éve villanyautóval járhatnánk, ha nincs Henry Ford

A benzinmotoros Model T kocsik atyjának, Henry Fordnak meghatározó szerepe volt abban, hogy a világ autóipara tett egy zsákutcával felérő kitérőt. A tömeggyártásra alkalmas kocsi azonban alig több mint száz évvel ezelőtt megölte a már akkor is ígéretesnek tűnő elektromos autókat, s ezért több százmillió tonna szén-dioxid kibocsátása után tér vissza most a világ az áramhajtáshoz.

hvg360 HVG360

Náci milliárdosok – 4. rész: A Volkswagen születése

Hogyan fonódott össze a német nagyipar és a hatalom felé igyekvő, majd a hatalmat birtokló német nemzetiszocialista párt? Hogyan talált egymásra a náci vezérkar és a nagytőke? Miként segítette az üzleti elit kényszerből vagy meggyőződésből Hitler terjeszkedését és hatalmi politikáját? És mi történt a második világháború után a kollaboráns gazdasági szereplőkkel? Erről szól a HVG Könyvek Kiadónál megjelent Náci milliárdosok című kötet (szerzője David De Jong holland történész, oknyomozó újságíró), melynek több részletét is bemutatjuk az elkövetkező hetekben.